14 способів допомогти
впоратися з післяпологовою депресією

Якщо у вашому житті є жінка, яка нещодавно народила, то 1:5 шансів, що вона страждає післяпологовою депресією. Не має значення хто це - ваша жінка, дочка, сестра або подруга, головне, що це нормально, відчувати безпорадність дивлячись як вона страждає.


Інколи така жінка відбиває бажання допомогти їй і відсторонюється від тебе. Проте не потрібно ображатися, тому що психічний розлад - це дуже складне становище, що проявляється різними шляхами. 

Перед вами декілька порад від мами, яка безпосередньо пройшла через це. Ці поради зможуть краще допомогти жінкам у скрутному становищі та визначити вірний спосіб підтримки.

Знати симптоми.

Взагалі, на початку молоді матусі заперечують можливість присутності у них стану післяпологової депресії. Навіть, якщо вони мають певні підозри щодо проявів розладу, то малоймовірно, що про це будуть казати в голос. Тому дуже важливо вміти  розпізнати симптоми депресії у комусь іншому, таким чином, навіть якщо жінка не хоче говорити про це, ви можете підтримати її.

Довіряти їй.

Існує багато стереотипів щодо післяпологової депресії. Велика кількість людей до сих пір впевнена, що це не справжня хвороба. Якщо жінка довірилась тобі, визнаючи, що має післяпологову депресію, то визнай, що її біль справжній. Вона не драматизує занадто і не “просто втомилася”. Материнство у цілому - це всепоглинаюче відчуття і вона буде охоплена ним ще дуже довго. Але післяпологова депресія - це дещо інакше, те, що не контролюється.

Дати їй можливість відпочинку.

Недосип (недостаток сну) може посилити післяпологову депресію, проте і післяпологова депресія може спровокувати безсоння, утворюючи замкнуте коло. Зроби все можливе, щоб вона відпочила. Якщо вона не може заснути вночі, потрібно впевнитись, що молода мати часто, хоч і недовго, проте спить протягом дня. Маючи новонароджену дитину, природно та логічно бути позбавленим сну. Якщо існують проблеми з намаганням вкласти спати дитину, у такому випадку доцільно запросити додому тренера по сну. Але якщо дитина спить всю ніч, а мати - ні, то тут певно щось не так.

Не кажи їй, що справи могли б  бути і гірше.

Цілком нормально, якщо ти хочеш розповісти історію про те, як комусь іншому було ще гірше у подібній ситуації, щоб втішити її, але це може призвести до зворотного ефекту. Замість того, щоб бути вдячною, що у неї немає думок про самогубство, вона, можливо, спробує уявити свій біль незначним у порівнянні з тими, кому “ще гірше” і тому відчує себе винною за свої “складні часи”. Але ж, як і раніше головне впевнитися, що вона розуміє, що не самотня і  знає, що цей виснажливий біль внаслідок післяпологової депресії може проходити у різних формах.

Не намагайся пояснити “чому”.

Це не її провина. Але вона буде намагатися звинувачувати себе і спроба знайти причину, чому це відбувається, може ненавмисно покласти всю провину на жінку. Так, вона втомилася. Так, грудне вигодовування - це не легко. Так, пологи були складними. Але це все не причини впадати у післяпологову депресію. Якщо б пологи та відновлення були легкими, а грудне вигодовування було приємним і зі сном не було б ніяких проблем, у неї все рівно могла би з’явитися післяпологова депресія. Якщо вона буде знати, що це не відрізняє її і нічого страшного у тому, що вона не змогла уникнути післяпологової депресії, все це трішки зменшить її відчуття провини.  


Тримай це у таємниці.

За деяких обставин, той факт, що у тебе душевний розлад дуже сильно бентежить. Останнє, чого б хотіла жінка, щоб кожному на твоїй роботі було відомо, що у неї післяпологова депресія і пропонував допомогу. Її може принизити, якщо хтось, кого вона ледь знає буде цікавитись, як вона себе відчуває, при цьому не важливо наскільки добрими будуть їх наміри. Настане час, коли жінка наважиться відверто про це поговорити, але саме вона повинна вирішити коли це станеться.

Відправ їй смс, але не чекай, що вона одразу відповість тобі на нього.

Не чекай, що молода мати буде брати слухавку, коли ти їй дзвониш. Краще взагалі не дзвонити їй. У деяких людей з такою депресією емоції змінюють одна іншу  протягом дня без попередження. Цілком імовірно, коли ти захочеш поговорити, у неї не буде бажання це робити і навпаки. Смс - це відмінний спосіб перевірити, що все у порядку і при цьому дозволити їй відповісти, коли вона буде у змозі це зробити. Ти можеш навіть написати це у повідомленні: “Можеш не відповідати прямо зараз. Коли відчуєш, що хочеш поспілкуватися - просто напиши мені”.

Не примушуй її спілкуватися.

Не ображайся, якщо вона не хоче тебе бачити. Ні, вона не хоче постійно знаходитися тільки з дитиною. Але коли мати виходить на вулицю або приймає гостей, вона одягає маску і посміхається, спілкується з людьми, а в той самий час все,чого вона дійсно бажає - побути на самоті. Навіть люди з її близького оточення можуть неймовірно дратувати її. Дай їй знати, що вона може не розмовляти стільки, скільки їй необхідно, і коли вона буде по-справжньому готова, ти будеш поруч і зможеш її вислухати.

Готуй для неї їжу.

Зміна апетиту - головний симптом післяпологової депресії. Вона навіть може перестати їсти взагалі, або навпаки, буде їсти без зупинки. Важливою допомогою для відновлення калорій та поживних речовин, які так відчайдушно необхідні жінці (особливо якщо вона годує груддю) - є холодильник, що максимально заповнений здоровою, готовою до вживання їжею, щоб молодій мамі не було необхідно виснажувати себе необхідністю її приготувати.

Зроби прибирання у домі, проте не роби з цього грандіозну подію.

Молоді мами відомі тим, що не прохають про допомогу. Зроби це в той час, поки вона дрімає, щоб у неї не було змоги сказати тобі зупинитися. Прибирання - це остання річ, про яку вона думає, проте погляд на велику гору білизни для прання, переповнене відро із сміттям та велику кількість немитого посуду, тільки посилює її тривогу. Одна справа казати їй не турбуватися щодо безладу, а інша - примусити цей безлад зникнути  чарівним чином. Якщо ти бачиш, що вона стає помішаною на прибиранні, то, можливо, вона страждає на “післяпологовий обсесивно-компульсивний розлад”.

Вставай разом із нею вночі.

Якщо вона годує груддю, ти можеш подумати, що немає сенсу вставати з нею на нічні годування. Але ці темні, самотні години можуть стати найстрашнішими для мами під час післяпологової депресії. Якщо немає іншою причини, то хоча б просто за компанію - встань разом із нею. Вона може сказати, що з нею все гаразд і що ти можеш іти спати далі, але хоча б устань та перевір, чи дійсно все гаразд. Необхідно впевнитися, що їй нічого не потрібно, можливо помасажувати їй ноги чи поперек доки вона годує.

Допоможи знайти незнайомця для спілкування.

Не намагайтеся примусити говорити про її почуття. Набагато легше розповісти все комусь незнайомому, тому, хто зрозуміє і не буде засуджувати тебе, та кого ти більше ніколи не побачиш та не поговориш. З такою людиною вона може бути повністю відвертою та вразливою, не думаючи про те, що вона може поранити чиїсь почуття або її можуть сприйняти хибним чином. Не важливо, це онлайн форум, група підтримки або терапевт - їй буде більш комфортно розмовляти про це з тим, хто був на її місці та/або мав схожий досвід, яким може поділитися.

Фотографуйте її.

Не у той час, коли жінка щаслива, добре одягнена, у ідеальній позі, а справжні фото. Фото, де вона годує у піжамі. Фото, де вона тримає дитину або спить поруч із нею. Фото, де вона не була у душі три дні та намагається чприбрати грудне молоко, котре забризкало всю футболку. Фотографуй момент, коли вона плаче. Ціль таких фото нагадати про цю частину життя тоді, коли їй стане краще. Переконай її у тому, що ти ніколи нікому їх не покажеш і нікуди не викладеш, вони тільки для неї.


Очікуй.

Не намагайся прискорити її одужання. Допомогти їй знайти вірний шлях до одужання - це важливо, проте не потрібно постійно запитувати у неї, чи стало їй вже краще. Якщо її день пройшов добре, то це не значить, що гірші часи  вже позаду. Необхідно знати, що немає ліків від душевного розладу, існують лише методи лікування, які тримають його під контролем. 
Можуть пройти роки без нападів, тільки якщо його спровокує стрес або  відсутність сну, або щось інше. Багато жінок можуть боротися з цим роками, якщо не все життя, і якщо ти підтримуєш її, то необхідно бути готовим пройти цей шлях разом із нею.

Післяпологова депресія є одиним з найменш діагностованим станом здоров’я у Північній Америці. Жінки, в тому числі матусі, пишаються тим, що вони беруть на себе всі справи і визнати те, що вони зіткнулися з певними труднощами або їм необхідна допомога, стає нездоланним бар’єром.
Ці поради будуть допомагати жінці у вашому житті відкривати вам душу, тому що ніколи не відомо коли саме і як з’являється післяпологова депресія, при тому, що різні жінки стикаються з нею у різних проявах.
Любіть жінку, підтримуйте її, якщо більше нічого не виходить, та не смійте втрачати віру у неї! 

Джерело - runningintrпiangles.com
Автор - Ванесса Рапісарді
Переклад - Євгенія Киселенко


Контакти

Copyright (c) 2018 | Дбайливо до себе